DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 18.02.2016 09:31:34 

L   O   V   E   C . wbs . C Z  - milujte přírodu

Lovecké zbraně

Lovecké zbraně

Brokové kozlice OPTIMA


Mezi myslivci a nejen mezi nimi, stále roste obliba střeleckého loveckého sportu v brokových disciplínách a rovněž se v některých honitbách začaly zvedat stavy drobné zvěře, které umožňují pořádání tradičních honů. Z těchto důvodů poptávka po brokových zbraních roste. Na trhu není v současné době bohužel žádná brokovnice tuzemské výroby, protože výroba velmi kvalitních zbraní produkovaných brněnskou Zbrojovkou byla z důvodu konkurzu ukončena a Česká zbrojovka v Uherském Brodě se zatím k jejich výrobě nevrátila.


Tato situace umožňuje vstup zahraničních výrobců na náš trh. Někteří z nich jsou známí a renomovaní, ale jejich ceny jsou často pro běžného nebo začínajícího myslivce stručně řečeno náročné. Jiné značky jsou neznámé a jejich prodejci, ve snaze získat zákazníka, se předhánějí v reklamním vychvalování. Zájemce o brokovnici, do které nechce a nebo nemůže investovat příliš vysoké finanční prostředky a přesto by rád pořídil přiměřeně kvalitní zbraň, je dezorientován a někdy může, pod tlakem propagace, koupit i výrobek nepříliš kvalitní. V takových případech by měli zkušení odborníci přijít zájemcům na pomoc radou a objektivním posouzením zbraně tak, aby potenciální zájemce měl seriózní informace o úrovni zbraně, očekávané kvalitě či konstrukčním řešení apod. Za tímto účelem jsme provedli test brokových kozlic dosud neznámé značky Optima, která vstoupila na náš trh a vzbudila zájem zejména začínajících myslivců.
Především zhodnoťme výrobce této brokové kozlice. Tím je turecká společnost Hatsan, která už po dva roky dodává na náš trh vzduchovky Hatsan, které překvapily svojí vysokou úrovní konstrukce, kvalitou dílenského zpracování a celkovou spolehlivostí. Nyní společnost Hatsan rozšířila výrobní program o brokové kozlice značky Optima. Turecko obecně překvapuje expanzí strojírenské výroby a zejména stále se rozšiřující nabídkou sportovních a loveckých zbraní.
První pohled na zbraň připoutá její elegantní vzhled se štíhlou stavbou typickou pro italské zbraně, nicméně brokovnice nespatřila světlo světa v Itálii, ale v Turecku. Vnější dojem tedy zbraň vytváří velmi dobrý. Jaké je její technické řešení?

Konstrukce zbraně
Závěrový systém
je tvořen dvěma háky umístěnými vedle sebe pod hlavňovým svazkem, které jsou uzamykány klíny vysouvanými z baskule. Závěr je ovládán běžnou temenní kličkou. Uvedené obvyklé řešení umožňuje nízkou stavbu baskule a celkově elegantní vzhled zbraně. Použitý závěrový systém se dvěma háky je pevný a spolehlivý a je v současné době nejpoužívanější u většiny výrobců brokových kozlic.

Baskule je kovaná, ocelová, dodávaná ve dvou provedeních. Buď lesklá niklovaná s jednoduchou strojní rytinou nebo černěná chromidem. Baskule má elegantní, stupňovitý tvar, kam zapadají příslušné tvary hlavňové objímky. Hlavňový svazek se v baskuli opírá o vsazovaný dělený hlavňový čep, který je tím snadno vyměnitelný.

Bicí mechanismus je běžného systému Blitz s jednospoušťovým mechanismem se selektivní spouští k jehož napnutí dochází při zlomení zbraně. Volba bicího mechanismu pro horní nebo dolní hlaveň se provádí příčným jezdcem v šoupátku pojistky. Pojistka je automatická, zajišťující mechanismus při zlomení hlavní.

Hlavňový svazek je tvořen z kovaných hlavní z nikl-chrom- molybdenové oceli. Délka hlavní je 28“/71 cm. Vývrt hlavní je chromován natvrdo. Lišta ventilovaná o šířce 7x7 mm. Technickou zvláštností je povrchová úprava hlavňového svazku, která je prováděna černým tvrdým chromidem, který má, oproti běžným černěným vrstvám vytvořenými fosfáty železa tzv. „brynýrem“, výrazně vyšší odolnost proti opotřebení a vytvořená černěná vrstva je tak prakticky „neošoupatelná“ a současně poskytuje dobrou ochranu proti korozi. Hlavňová objímka po stranách háků a lišty vytahovačů jsou, v místech viditelných při zlomení zbraně, zdobeny kroužkováním. Hlavně jsou osazeny vyměnitelným zahrdlením vhodným také pro náboje s ocelovými broky. Dodávaná sada zahrdlení obsahuje 5 kusů – F/plné, IM/ ¾ , M/ ½ ,
IC/ ¼ , CYL a to mimořádně pro český trh. Standardně je dodávána sada 3 ks zahrdlení pouze
s označením Full, IC a CYL. K extrakci vystřelených nábojnic slouží jednoduchý vytahovač společný pro obě nábojové komory.

Pažba je vyrobena ze stabilizovaného, zvláště vybraného tureckého ořechu, který by slušel i velmi luxusní zbrani s povrchovou úpravou mat satén. Botka pažby je pryžová, buď ventilovaná nebo nízká. Úchopové části jsou opatřeny rybovinou a za zmínku stojí širší předpažbí s ergonomickými vybráními pro prsty ruky.

Brokovnice jsou dodávány pouze v ráži 12/76 Magnum s tím, že možné používat také náboje s délkou nábojnice 67,5 nebo 70 mm.

Celková délka zbraně je 115 cm a hmotnost 3,5 kg.

Používání zbraně
Jak bylo řečeno, zbraň na první pohled upoutá svým elegantním „italským“ designem. Při uchopení je zřejmé dobré vyvážení s těžištěm těsně před hlavňovým čepem, takže zbraň „jde za hlavněmi“.
Při střelbě na střelnici bylo zacházení se zbraní velmi obratné a pohotové. Štíhlá a ergonomicky proporcionální stavba pažby umožňovala dobrou přilícitelnost. Výsledky ve střelbě na skeetové střelnici se u několika střelců nijak výrazně nelišily od jejich obvyklého průměru a po několika ranách každému střelci brokovnice dobře „sedla“. Pro sportovní střelbu jsme osadili hlavně zahrdlením čtvrtinovým a cylindr. Z tohoto pohledu je vhodné, že výrobce doplnil sadu výměnných zahrdlení na obvyklou kompletní výbavu 5 kusů.
Zbraň jsme na střelnici zkoušeli sedmi zkušenými střelci a požádali je o hodnocení zbraně pětistupňovým hodnocením, jako školním známkováním. Jejich hodnocení se téměř shodovalo známce 2–, což odpovídá velmi dobrému průměru evropských zbraní. Mezi výrazné klady zbraně byl hodnocen jednoznačně vysoce atraktivní vnější vzhled a špičkové zpracování povrchové úpravy. Jako velmi dobré bylo hodnoceno ovládání zbraně, přilícitelnost a snadnost rychlého míření. Za rovněž velmi dobré bylo hodnoceno ovládání mechanismů, chod spouští a rychlost reakcí mechanismu při spouštění. Příjemný je velký úhel otevření zbraně, který umožňuje snadné vyjímání vystřelených nábojnic a vkládání nábojů.

Krytí zbraně
Při loveckém použití je důležité krytí zbraně. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že u krytí nelze spoléhat pouze na údaje výrobce nebo na označení jednotlivých výměnných zahrdlení a že zbraně od různých výrobců mají, i při použití stejného zahrdlení, poněkud jiné krytí. Z tohoto důvodu je dobré, aby každý, kdo si pořídí novou zbraň kryt vyzkoušel.
Krytí brokovnice Optima bylo vyzkoušeno podle standardních podmínek na vzdálenost 35 m do terče o velikosti 75 cm. Použité náboje Rottweill s průměrem broku 3 mm. Z hlavně s plným zahrdlením bylo zjištěné krytí 70 % a se zahrdlením čtvrtinovým asi 55 %. Jako velmi dobré je třeba hodnotit také vysokou pravidelnost krytí, která zabezpečuje pravidelné pokrytí rozptylového obrazce brokovým shlukem, kdy se netvoří místa přehuštěná a naopak s nedostatečným počtem broků. Zjištěné krytí je naprosto optimální s požadovanou rozdílností krytí první a opakované rány.
Střední zásahy brokových shluků byly umístěny do stejných poloh z obou hlavní, což signalizuje dobré sestřelení hlavní.

Střelba jednotnou střelou
V posledních letech, v souvislosti s vyšším výskytem černé zvěře, se zvýšilo používání jednotných střel do brokovnice a s tímto trendem je věnována vyšší pozornost soustřelu hlavní. Provedli jsme zkoušku výstřelem z dolní a horní hlavně na standardní vzdálenost 35 m, která je pro běžnou jednotnou střelu současně hranicí myslivecké vzdálenosti střelby. Střelivo bylo použito RWS Brenneke. Hlavně jsme osadili cylindrickým a čtvrtinovým zahrdlením a provedli střelbu do mezinárodního pistolové terče, kde střední černá část je o průměru asi 20 cm. Zjištěný soustřel dolní a horní hlavně se pohyboval kolem 15 cm, což je vynikající výsledek a je na hranici technických možností. Často mezi uživateli brokovnic panuje mýtus a očekávání stejné přesnosti střelby jednotnou střelou jako u kulovnice, která jsou samozřejmě zcela mylná. Brokovnice je určena především ke střelbě brokovými náboji, kde rozptyl brokového shluku je tak velký (až několik metrů), že je zcela eliminována případná malá nepřesnost soustřelu hlavní. Od hladkého vývrtu nelze v žádném případě očekávat stejně přesné vedení střely jako u drážkovaného vývrtu a v neposlední řadě některé jednotné střely jsou samy o sobě značně nepřesné. Například bývalý S Ball Plastik míval rozptyl až několik desítek cm.

Celkové hodnocení brokové kozlice Optima
Z hlediska konstrukce se jedná o zbraň, která odpovídá evropské úrovni se spolehlivým závěrovým systémem, který používá také řada renomovaných výrobců. Jednospoušťový mechanismus se selektivní spouští odpovídá současným trendům. Použití vytahovačů vystřelených nábojnic je sice méně pohotové, ale zato spolehlivé a bez rizika závad.
Zatímco kvalitu jiných tureckých zbraní jsem hodnotil jako podmínečně dobrou, zde musím konstatovat, že se jedná o výjimku, kdy celkové zpracování zbraně je na překvapivě vysoké úrovni. Některé prvky zbraně jsou na očekávané evropské úrovni, jako například závěrový systém nebo spoušťový mechanismus a některé ji i předstihují jako například povrchová úprava nebo kvalita pažby. Celkové dílenské zpracování je velmi dobré. Na skvělé úrovni je přesnost sesazení dílů zbraně bez jakýchkoliv viditelných vůlí, což se často ani některým evropským výrobcům přesně nezdaří.
Zbraň je zejména vhodná pro začínající myslivce nebo méně náročné uživatele, i když její úroveň zasahuje určitě do střední kategorie zbraní.
Velkým překvapením pro potenciální zájemce bude její cena, která se na pultě pohybuje do 10 000 Kč.
Zájemce bude asi zvažovat a porovnávat další zbraně. Domnívám se, že nejbližším konkurentem je ruská brokovnice IŽ. Jaké mají obě zbraně proti sobě přednosti a nedostatky? Která je, v čem lepší nebo horší? To bude logická otázka každého zájemce.

V čem jsou si zbraně velmi podobné?
- shodný mechanismu závěru,
- podobné řešení zámků stejné úrovně,
- podobné celkové pojetí zbraně.

V čem vidím výhody IŽ?
- značka s dlouhou tradicí na našem trhu,
- osvědčená spolehlivost,
- robustní a odolná konstrukce,
- pro určité situace výhoda vyhazovačů vystřelených nábojnic.

Přednosti brokovnice Optima?
- moderní a ergonomický design,
- konstrukce systémů obvyklá u jiných evropských zbraní,
- skvěle provedená povrchová úprava,
- lepší dílenské zpracování než IŽ,
- vyšší kvalita pažby a použitého dřeva tureckého ořechu,
- pro určité situace výhoda vytahovačů,
- výrazně nižší cena.

Z vysvětlenou stojí výhody a nevýhody vyhazovačů a vytahovačů vystřelených nábojnic. Vyhazovače mají jednoznačně výhodu při lovu například v bažantnicích, kdy je třeba rychle přebíjet. Při jiných lovech např. na zajíce, nám chybená a prchající zvěř nedá už šanci přebít a znova vystřelit ani s vyhazovačem. Zatímco vyhazovače jsou zdrojem častých poruch, výhody vytahovače spočívají především v jeho spolehlivosti a bezporuchovosti. Vyhazovač je bezpředmětný například při šoulačce, kde hlučné cvakání vyhazovače je výrazným záporem a tedy výhodnější je vytahovač nebo při lovech s menším výskytem zvěře nebo na střelnici, kde se musí sbírat vystřelené nábojnice. Nesporná výhoda vytahovače je v některých honitbách, kde ekologické tlaky nutí myslivce hned na honu vystřelené nábojnice sbírat. Potom vyhazovač „vystřelující“ nábojnice daleko od střelce je zjevnou nevýhodou. Očekávejme, že tlak ochránců přírody se bude stále zvyšovat a sběr nábojnic se stane běžnou záležitostí.

Co říci závěrem?
Celkově hodnotím zbraň Optima jako velmi dobrou a zájemcům, kteří chtějí „normální“, běžnou, ale dobrou zbraň, ji mohu s čistým svědomím doporučit. Domnívám se, že ten, kdo si pořídí tuto brokovnici získává za nesouměřitelně nízkou cenu kvalitní zbraň.

zdroj článku a fotografie : www.myslivost.cz

Malorážky České Zbrojovky Uherský Brod

Pamětníci mají ještě v živé paměti dobu, kdy vlastnit loveckou malorážku představovalo jisté privilegium. Z členů mysliveckého sdružení ji mohl mít předseda, jeho zástupce a hospodář. Dnes již podobná omezení naštěstí neplatí a myslivci mohou vlastnit malorážku nejen k lovu drobné škodné zvěře, ale také k levnému tréninku střelby z výkonnější kulovnice.




Krátkou připomínkou a porovnáním starých časů jsem si dovolil zahájit pojednání o malorážkách vyráběných Českou Zbrojovkou Uherský Brod, a.s. V celosvětové popularitě a oblibě mohou malorážky s válcovým odsuvným závěrem z Uherského Brodu stěží hledat sobě rovného konkurenta. Malorážky CZ poutají pozornost důkladností s jakou jsou konstruovány a vyráběny. Na rozdíl od malorážek jiných výrobců, je těmto puškám v Uherském Brodě věnována stejná péče jako kulovnicím. Střelec zkrátka cítí, že jim může důvěřovat.
Malorážky, zbraně ráže 22 LR, 22 WMR a varianty v nových rážích 17 HMR a 17 HM2, dlouhodobě patří k nejoblíbenějším loveckým a sportovním zbraním na celém světě. Cenová dostupnost nábojů, vysoká přesnost, minimální zpětný ráz i výstřel provázející minimální hluk, hmotnost a výkon dostatečný k lovu drobné zvěře, jsou hlavní důvody popularity těchto zbraní. Na krátké vzdálenosti a v rukou dobrého střelce odvede zbraň na populární náboj 22 LR, případně výkonná malorážka ráže 22 WMR, dobrou práci. Malorážka v jakékoli ráži je nejen klidná zbraň, ale s klasickým nábojem 22 Long Rifle se jedná o vynikající prostředek na cvičnou střelbu.

Historie
Než se budeme věnovat současnému sortimentu malorážek vyráběných Českou zbrojovkou Uherský Brod, a.s., ohlédněme se zpátky do historie, do času jejich zrodu. Po druhé světové válce byla v Československu pociťována potřeba pěstovat brannou zdatnost mládeže a dospělých. Zkušenosti z válečných let ukázaly, že brannost není prázdným pojmem. Střelecký sport se u nás rychle stal velmi populární, a s střelci začali hledat vhodné zbraně.
Ve druhé polovině roku 1945 proto Josef Koucký zkonstruoval malorážku ZKM 451. Standardní provedení malorážky ZKM 451 mělo tříplátkové hledí nastavitelné pro střelbu na vzdálenosti 50, 75 a 100 metrů. Pro přesnější korekci nástřelu se na malorážku vyrábělo odnímatelné oboustranně mikrometricky stavitelné hledí, jež se nasouvalo na rybinovou drážku vyfrézovanou na horní části hlavně mezi pouzdrem závěru a standardním hledím. Dále vzniklo oboustranně mikrometricky stavitelné dioptrické hledí, jež se nasouvalo do rybinové drážky v zadní části pouzdra závěru a fixovalo ztužovacím šroubem. Tento typ hledí byl využíván především u provedení ZKM 456 s těžkou hlavní.
Následníkem populární malorážky ZKM 451 je dodnes vyráběný a obchodně veleúspěšný model ZKM 452. Od prvního provedení se liší především klapkovým hledím stavitelným v rozsahu od 25 do 200 metrů s možností výškové a stranové korekce, má tunelem chráněnou mušku a regulovatelný odpor spouště.
Původně se malorážky ZKM 452 vyráběly ve Zbrojovce Brno. Do výrobního programu zbrojovky v Uherském Brodě byly zařazeny v roce 1964 a jejich výroba pokračuje do dnešních dnů, což svědčí o zdařilé konstrukci, ale také o kvalitě výrobních postupů, které zaručují spolehlivou funkci zbraně i po dlouholetém používání.
Za více než čtyři desetiletí své produkce v Uherském Brodě prošla malorážka ZKM 452 detailními změnami, díky nimž stále patří ke špičce v současné světové nabídce. Modernizací doznala mířidla a pažby, po níž malorážka nesla od roku 1982 název ZKM 452 model 2-E. Opakovaně byl modernizován spoušťový mechanismus a v posledních letech začal rychle růst počet variant základního modelu, nyní nazývaného CZ 452-2E ZKM. Do rodiny malorážek vyráběných v České zbrojovce Uherský Brod byla před časem zařazena také modifikovaná verze s označením CZ 453 a zjednodušený základní model CZ 513.

Konstrukce
Na úspěchu malorážek CZ 452 má lví podíl originální jednoduchá, vysoce účelná a přitom bezpečná konstrukce. Srdcem systému je unikátní válcový odsuvný závěr, který působí dojmem odvozeniny závěru Mauser. Autoři cizí literatury jej tak často označují, ačkoli nemají úplnou pravdu. Základním rozdílem je neotočné tělo závěru, které při nabíjení vykonává výhradně posuvný pohyb. Tím je zajištěno spolehlivé podávání nábojů ze zásobníku a vyhození vystřelené nábojnice. Na spolehlivosti má velký podíl konstrukce vytahovače s přidržovačem, uchycenými plochou pružinou tvaru „C“, obepínající přední část závěru. Vytahovač i přidržovač jsou uloženy v otvorech těla závěru bez použití čepů. Provedení je velmi pevné a zajišťuje snadnou vyměnitelnost poškozených dílů i v polních podmínkách.
Další výhodou závěru malorážek CZ 452 je jeho uzamčení, které zajišťují dva masivní ozuby na otočné objímce, navlečené na zadní část těla závěru a spojené s ovládací klikou závěru. Vybrání pro uzamykací ozuby je v zadní části pouzdra závěru. Pevnost uzamčení je navíc pojištěna klikou závěru, která v uzamčeném stavu zapadá do vybrání pouzdra a představuje tak další uzamykací prvek. Trojnásobné uzamčení závěru u malorážek CZ 452 je v porovnání s konstrukcemi malorážek zahraničních firem naprosto neobvyklé a umožňuje nabídnout zákazníkům provedení na klasické náboje 22 LR, i na moderní náboje ráže 22 WMR, 17 HMR a 17 HM2.

Nekompromisní bezpečnost
Vysokou bezpečnost proti neúmyslnému výstřelu zaručuje konstrukčně jednoduchá, ale z hlediska funkce naprosto spolehlivá pojistka na zadním konci závěru, která v zajištěné poloze přímo blokuje úderník. Tělo pojistky plní funkci spojovacího čepu celého závěru. Zadní část úderníku při natažení mechanismu vystupuje ze závěru a funguje jako výstražník.
Opomenout nelze ani spoušťový mechanismus dnešních malorážek CZ 452, odvozený od mechanismu sportovních malorážek a mající vysokou pádovou bezpečnost. Spoušťová páka a záchyt úderníku tvoří trojúhelníkovou sestavu a při nestisknuté spoušti jsou vzájemně vzepřeny. Při pádu zbraně nemůže dojít k pohybu součástí jejich setrvačností a k náhodnému výstřelu. Mechanismus umožňuje regulaci odporu spouště. Pro lov na velké vzdálenosti byl vyvinut nový spoušťový mechanismus s francouzským napínáčkem, kterým je v nabídce České zbrojovky opatřena řada malorážek s modelovým označením CZ 453, u nichž výrobce právem vyzdvihuje vyšší střelecký komfort.

Široká nabídka
CZ 513 Farmer
ráže 22 LR představuje základní a každému dostupný model přesné malorážky. Má zjednodušenou konstrukci spouště, která neumožňuje nastavení, pažbu z bukového dřeva bez zdrsnění úchopových ploch, otevřená mířidla a zásobník na pět nábojů. Farmer je ideální zbraní pro střelce vyžadující přesnou malorážku za nízkou cenu.
Nejmenší je, na pohled strohá, ale svému určení plně vyhovující lehká malorážka klasické koncepce je model CZ ZKM 452-2E Scout. Doporučena je mladým, začínajícím střelcům a na přežití v krizových situacích. Scout je dlouhý 817 mm, s hlavní dlouhou 412 mm váží bez nábojů 1800 g a má nastavitelnou spoušť. Používá se s pěti nebo desetiraným zásobníkem. Mířidla Scouta tvoří jednoduché, výškově stavitelné hledí a ocelovým tunelem chráněná muška.
CZ 452-2E ZKM Lux je pěkně vyrobená a plnohodnotná malorážka se zásobníkem na pět nebo deset nábojů ráže 22 LR nebo 22 WMR. Při 630 mm dlouhé hlavni a celkové délce 1083 mm váží 3000 g. Má nastavitelnou spoušť, stavitelné hledí a odnímatelným tunelem chráněnou mušku.
CZ 452-2E ZKM Standard představuje levnější variantu modelu Lux, od něhož se na pohled odlišuje absencí zdrsnění pistolové rukojeti, ostatní parametry zůstaly beze změn, nabídka se však rozšířila o model ráže 17 HMR. Také model standard je vybaven nastavitelnou spouští.
CZ 452-2E ZKM LH Lux má rovněž nastavitelnou spoušť a základní parametry shodné s oběma předchozími modely. Vyrábí pouze v ráži 22 LR, přičemž je možné dodat zásobník na 5 nebo 10 nábojů. Hlavním, a to velmi podstatným, rozdílem modelu s označením LH je jeho závěr s ovládáním vyráběným pro střelce s levou dominantní rukou nebo levým řídicím okem. Leváci zajásají, konečně česká, přesněji řečeno moravská zbraň podle jejich požadavků stavěná.
CZ 452-2E ZKM FS je celopažbená robustní malorážka vyráběná v ráží 22 LR, 22 WMR a 17 HMR. Má 527 mm dlouhou hlaveň, zdrsnění na pistolové rukojeti a předpažbí a při celkové délce 995 mm váží 2900 g. Také Full Stock, což je znění monogramu FS, má regulovatelnou spoušť.
CZ 452-2E ZKM American, je jak už název napovídá a firemní katalog potvrzuje, malorážka zkonstruovaná podle požadavků amerických a australských střelců, přičemž na její finální podobu měly vliv rovněž připomínky a podněty střelců britských, kanadských a severských, kteří dávají v řadě případů přednost tzv. americké pažbě. American se vyrábí v rážích 22 LR, 22 WMR, 17 HMR a 17 HM2. Je dlouhá 1020 mm, má 572 mm dlouhou hlaveň bez mířidel a hmotnost 2770 g. Zásobník pojme pět nábojů. Na hřbetu závěru je 3/8“ drážka pro upevnění montáže optického zaměřovače.
CZ 453 American, je až na dvě výjimky stejný jako American předchozí. Dodává se v rážích 22 LR, 17 HMR a 17 HM2, a zásobníkem na pět nebo deset nábojů. V souladu s řadou CZ 453 má spoušť s francouzským napínáčkem. Na hlavni nenajdeme klasická pevná mířidla. Podle všeobecných požadavků se u CZ 453 počítá s montáží optického zaměřovače nebo kolimátoru do 3/8“ drážek na hřbetu pouzdra závěru.
Na oba Americany navazuje dvojice Varmintů, malorážek s kratší, za to však těžkou hlavní, která dobře odvádí teplo a zachovává vysokou přesnost zásahů při déletrvající střelbě. CZ 452-2E ZKM Varmint je dlouhá 995 cm, má 532 cm dlouhou hlaveň a váží 3170 g. Vyrábí se v rážích 17 HMR, 22 LR, 22 WMR a 17 HM2 a má nastavitelnou spoušť bez napínáčku.
CZ 453 Varmint má spoušť s francouzským napínáčkem a dodává se v rážích 22 LR a 17 HMR. S hlavní dlouhou 532 mm, zásobníkem na pět nábojů a při celkové délce 998 mm má hmotnost 3200 g.
CZ 452-2E ZKM LH American je má ovládací prvky orientované na levou stranu a je primárně určena s levou dominantní rukou nebo levým řídicím okem. Vyrábí se v rážích 22 LR a 17 HMR a má 572 mm dlouhou, americkou pažbu, nastavitelnou spoušť a standardně se dodává se zásobníkem na pět nábojů. Malorážky Varmint, stejně jako American, nemají otevřená mířidla a jsou určeny pro velmi přesnou střelbu s optickým zaměřovačem.
Na základě vyhodnocení požadavků zákazníků vznikly moderní malorážky CZ 452 -2E ZKM Silhouette a CZ 452-2E ZKM Style. Obě zbraně, v současnosti vyráběné v ráži 22 LR, se řadí do kategorie hi-tech. Vynikají moderním poutavým vzhledem a mají pažbu typu Monte Carlo a předpažbí vyrobeny z lehkého odolného plastu. Při celkové délce 1035 mm a hlavni dlouhé 572 mm, s prázdným zásobníkem na pět nábojů váží 2700 g. Ani v jejich případě se standardně nemontují otevřená mířidla. Hlavní odlišnost mezi oběma modely spočívá v materiálu, použitém na výrobu pouzdra závěru a hlavně, které má Silhouette z klasické uhlíkaté, na povrchu brynýrované oceli, zatímco Style má povrch hlavně a pouzdra závěru chráněn niklováním. Silhouette je schválená pro střelbu podle pravidel IMMSA. Malorážky s plastovými pažbami dobře odolávají povětrnostním podmínkám a zvláště niklovaný model Style je vhodný do oblastí a pro období s častými dešti, přeháňkami a plískanicemi.
Přehlídku malorážek České zbrojovky Uherský Brod, a.s., příhodně uzavřeme novinkou roku 2007 modelem CZ 453 Lux, který má hlaveň dlouhou 630 mm, novou ořechovou pažbu s výraznou rukojetí a spoušť s francouzským napínáčkem a je určen pro nejnáročnější zákazníky. Na hlavni jsou otevření mířidla a drážky na pouzdru závěru umožňují nasazení optického zaměřovače nebo kolimátoru.

Vynikající vlastnosti
Malorážky vyráběné v České zbrojovce, a.s. v Uherském Brodě jsou velmi dobře zpracované, oslovují a jsou žádány zákazníky na celém světě, a beze zbytku splňují jejich náročné požadavky. Bez nadsázky lze říci, že střelba z uherskobrodských malorážek zní na obou polokoulích, od severního po jižní pól. Model se 16“ hlavní se dodává výhradně na anglický trh a varianta Supermatch, s hlavní s dvanáctidrážkovým vývrtem, slaví úspěchy u zákazníků v dalekém Thajsku (obě zmíněné zbraně jsou určené výhradně na vývoz a nedodávají se na český trh). Pevná konstrukce, trvanlivý, bezpečný a přitom spolehlivý mechanismus, spolu se za studena kovanou hlavní a výrobní pečlivostí porovnatelnou s výrobou výkonnějších kulovnic, činí z uherskobrodských malorážek takřka nezničitelné zbraně, které si po celou dobu životnosti zachovávají vysokou přesnost. Pokud už hovoříme o životnosti, patří malorážky z Uherkého Brodu ke zbraním, které když dorostenec, bude z nich střílet ještě v kmetském nebo babičkovském věku. Životnost uherskobrodských malorážek není nikde uvedena a si ji nikdo nezkoumal, ale nebojím se tvrdit, že nějakou stovku tisíc výstřelů hravě zvládnou. Malorážky CZ zkrátka náleží do kategorie zbraní na celý, a možná nejen jeden život...
Vedení České Zbrojovky mi umožnilo prohlídku celého sortimentu malorážek. Střelecké vlastnosti jsem prověřil u několika modelů. Přesnosti a spolehlivosti zkoušených zbraní jsem neměl co vytknout, všechny střílely daleko lépe, než moje maličkost.
V Uherském Brodě vyráběné malorážky s válcovým závěrem se dodávají se zásobníky na pět nebo deset nábojů (mezi příslušenství patří zásobníky vyráběné z oceli i plastu), splňují nejnáročnější požadavky a našim myslivcům je mohu doporučit.

Shora: CZ 452-2E ZKM Scout a CZ 452-2E Lux.

zdroj článku a fotografii: www.myslivost.cz

Lehké kulovnice CZ 527

Dobře nositelné, přesné kulovnice pro celodenní toulání a šoulání po lesích a horách vhodné pro lov zvěře do velikosti jelena, které si zároveň vydobyly pověst nejúspěšnějších zbraní v kategorii lehkých kulovnic na loveckých soutěžích po celé Evropě. Tak zní stručná charakteristika úspěšných lehkých kulovnic řady CZ 527 vyráběných v České zbrojovce, a.s. v Uherském Brodě.

Historie
Historie výroby lehkých kulovnic vyráběných Českou zbrojovkou, a.s. v Uherském Brodě má dlouhou tradici. Řada CZ 527 spatřila světlo světa na konci 80. let 20. století, rekonstrukcí úspěšné kulovnice ZKW (ZKB) 680 Fox. Původní kulovnice, nebo spíše kulovničky, jak se tehdy nazývala tato kategorie oblíbených zbraní, se vyráběly od druhé poloviny 50. let ve Zbrojovce Brno pod označením ZKW 465 Hornet ráže .22 Hornet a na jejich konstrukci se podepsali legendární bratři Koučtí. Od roku 1967 do poloviny 70. let se populární Hornety vyráběly v Uherském Brodě, kde se také dočkaly dalšího rozvoje. Právě v Uherském Brodě vznikla kulovnička Fox ZKB 680 ráže .222 Remington, vyráběná později také v ráži 22 Hornet, která byla v 80. letech přejmenovaná na ZKW 680. Na její rekonstrukci, jejímž výsledkem je právě řada CZ 527, někdy přezdívaná malý Mauser, se podíleli Ing. Václav Polanský, Bohumil Brožek a Martin Kouba, kteří tehdy navrhli a připravili moderní nadčasovou lehkou loveckou pušku dovolující použití celé řady nábojů se středovým zápalem. Původně se počítalo především s variantou na oblíbený náboj ráže .223 Remington. Čas, velký zájem uživatelů a rostoucí nabídka ráží ukázaly, že uherskobrodští vsadili na správnou kartu. Investice věnovaná rekonstrukci a důraz na kvalitu výroby rozhodně nevyzněly na prázdno a lehké kulovnice řady CZ 527 stále patří ve druhé polovině prvního desetiletí jedenadvacátého století k vyhledávaným zbraním střelců a lovců všech kontinentů.

Vylepšený Mauser
CZ 527
je lehká opakovací kulovnice s válcovým otočným odsuvným závěrem vycházejícím z konstrukce osvědčeného Mauseru 1898. Promyšlené úpravy vedly ke zjednodušení konstrukce, zachovaly přednosti původního Mauseru 1898 a odstranily jeho nevýhody. Pouzdro závěru je ocelové a závěr má na čele dvojici mohutných uzamykacích ozubů, které se uzamykají do odpovídajících vybrání v čele pouzdra závěru za nábojovou komorou. Na těle závěru je osvědčený mohutný vytahovač z jednoho kusu pružné oceli. Ovládací klika závěru, je jako samostatná součást vsazena do příčného výřezu v zadní části těla závěru. Výstupky kliky nahrazují původní matici závěru a plní úkol opěry úderníkové pružiny.
Nová dvoupolohová nehlučná pojistka je na pravém boku pouzdra závěru v dobrém dosahu prstu a nepřekáží nízko namontovanému optickému zaměřovači.
Do čela pouzdra závěru je našroubovaná za studena kovaná hlaveň zaručující dlouhou životnost a vysokou přesnost. Spoušťový mechanismus všech kulovnic je vybaven spouští dovolující nastavení odporu, délky chodu a propadu a francouzským napínáčkem s regulovatelným odporem.
Do nedávné doby měly všechny modely 527 vyjímatelný zásobník na pět nábojů, který přesahoval obrys předpažbí, současné modely CZ 527 M1 mají zkrácený zásobník na tři náboje po celé délce chráněný zásobníkovou šachtou.

Široká nabídka ráží
Při popisu konstrukce jsme se nezmínili o délce závěru, který byl oproti závěru původního Mauseru 1898 a s ohledem na předpokládané ráže lehké kulovnice zkrácen a odlehčen. Přitom si však zachovává vysokou rezervu bezpečnosti a dovoluje výrobu široké škály variant kulovnic od ráže .17 (4,5 mm) po ráži .30 (7,62 mm), čehož v dostatečné míře využívají produktoví manažeři České zbrojovky, sledující poptávku zbraní a přání střelců na českém a především světovém trhu, na který se většina vyrobených lehkých kulovnic CZ 527 vyváží. První CZ 527 se vyráběly v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington. V současnosti se CZ 527 vyrábí v rážích .17 Remington, .22 Hornet, .222 Remington, .223 Remington. Ukončena byla výroba modelu ráže .221 Remington Fireball. Velmi příznivý ohlas střelců zaznamenává varianta na původně vojenský náboj 7,62x39 (7,62 Kalašnikov), který si díky svým příznivým a v mnoha směrech vyváženým vlastnostem získává celosvětovou oblibu u lovců a sportovních střelců na celém světě a především v USA. Novinkou, kterou jsem v době přípravy tohoto článku neměl k dispozici, ale kterou si představíme v samostatném testu, je varianta kulovnice CZ 527 na nový americký perspektivní náboj .204 Ruger.

Ohlasy zahraničních střelců
Vlastnosti uherskobrodských zbraní bedlivě sledují a porovnávají nejen zahraniční střelci a lovci, ale také redaktoři a spolupracovníci odborných časopisů. S potěšením můžeme říci, že zbraně se značkou CZ mají u našich zahraničích kolegů velmi dobrý ohlas. Již jsme se zmínili o úspěchu lehké kulovnice CZ 527 ráže 7,62x39. Jeden z ohlasů na její adresu uvádí: „Je radost se na ni podívat, mít ji v ruce a nosit na rameni. CZUB udělala na této kulovnici dobrou práci. Karabina na náboj blížící se výkonem náboji .30-30 Winchester bude dobrá pro všechny, kteří hledají lehkou zbraň pro lov zvěře do velikosti jelena v lesních terénech, kde se vyžaduje střelba na vzdálenost nepřesahující 200 yardů (182,8 m).“
O nové kulovnici CZ 527 ráže .204 Ruger se pochvalně vyjadřuje nejprodávanější australský lovecký časopis Sporting Shooter: „CZ 527 Clasic ráže .204 Ruger jsem shledal jako krásnou kulovničku pro procházky s hledáním příležitostných cílů a odstřelováním drobné škodné, jako jsou králíci a lišky na střední až velké vzdálenosti. V mé oblasti, kde je většinou divoký, horský terén, je radost nosit lehký model CZ 527 Clasic a to i na konci dlouhého dne v kopcích. Tohle je sen každého lovce škodné.“

Přehlídka modelů
Nyní se podívejme přehlídku vyráběných variant nad míru úspěšných lehkých kulovnic CZ 527.
CZ 527 Lux je lehká polopažbená kulovnice s hlavní dlouhou 600 mm, vyráběná v klasickém evropském loveckém stylu. Vyrábí se v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington. Má pažbu s lícnicí a výraznou rukojeť přecházející v předpažbí vyrobenou z kvalitního tureckého ořechu; zdrsněné ploch s kosočtvercovým vzorem jsou rozděleny na několik polí. Na hlavni jsou otevřená mířidla. Kulovnice CZ 527 Lux je dlouhá 1077 mm a bez nábojů váží 2800 gramů. Střelci a lovci s levou dominantní rukou si mohou zvolit model CZ 527 Lux LH se závěrem jehož klika je orientovaná vlevo, na stejné straně je rovněž manuální pojistka a na pravou stranu pouzdra závěru se přemístil hmatník demontážní páky. Prázdné nábojnice varianty LH jsou vyhazovány vlevo. Zásobník pojme pět nábojů
CZ 527 FS (Full Stock) je stylová celopažbená kulovnice s kratší, 520 mm dlouhou hlavní a ořechovou pažbou s předpažbím, chránícím hlaveň po její celé délce. Full Stock má otevřená mířidla a vyrábí se v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington. Zásobník CZ 527 FS pojme pět nábojů. Celková délka zbraně je 977 mm a hmotnost bez nábojů činí 2700 g.
CZ 527 Carbine je nejmenší a nejlehčí kulovnicí z řady 527, měří 950 mm a bez nábojů váží 2700 g, a spojuje v sobě všechny prvky klasické opakovačky určené pro pohyb ve stísněných podmínkách, například v lese mezi stromy a vhodné k rychlé pohotové střelbě na krátké a střední vzdálenosti. Vyrábí se na původně vojenské náboje ráže .223 Remington a 7,62x39 a její zásobník pojme tři nebo pět nábojů. Carbine má účelovou americkou pažbu vyrobenou z kvalitního ořechu. Navzdory standardním otevřeným mířidlům modelů Carbine velmi sluší optický zaměřovač se širokým ohniskem nebo kolimátor. Oba dovolují rychlé zamíření na pohybující se nebo pouze na krátkou dobu se objevivší cíl. Carbine je skladná a díky svým rozměrům a může být pohotově uložena v automobilu.
CZ 527 Hunter. Již na první pohled je zřejmé, že pažba Hunteru, který se vyrábí pouze v ráži .223 Remington byla vytvořena podle návrhu profesionálních lovců, kteří mají své jasné a specifické představy. Pažba má poměrně vysoký hřbet s lícnicí a rukojeť je skloněna směrem vpřed. Předpažbí vybíhá do ostrého nosu, jeho spodní plocha je rovná, a slouží nejen k držení, ale také k bezpečnému položení zbraně na stehna sedícího střelce. Hunter má hlaveň bez otevřených mířidel dlouhou 601 mm, je určen výhradně pro velmi přesnou střelbu s použitím optického zaměřovače, váží 3100 g a jeho celková délka činí 1025 mm.
CZ 527 American. Ani tento model, stejně jako následující lehké kulovnice v sobě nezapře zbraně určené pro velmi přesnou střelbu s použitím optického zaměřovače. Důkazem jsou jejich těžké silnostěnné hlavně. Jestliže je Lux zbraní typicky evropskou, pak American splňuje požadavky především severoameických střelců a lovců. Má hladkou hlaveň dlouhou 555 mm, se speciálním vybráním na ústí, používaným u terčových zbraní. Zásobník pojme tři nebo pět nábojů. American se vyrábí se v rážích .22 Hornet, .222 Remington a .223 Remington, a .17 Remington. Model American je dlouhý 1025 mm, bez nábojů váží 2700 g.
CZ 527 Varmint se vyrábí se v rážích .17 Remington, .222 Remington a .223 Remington, s hlavní dlouhou 650 mm, je vhodný pro sportovní střelbu a lov na střední a větší vzdálenosti. Pažba Varmintu se vyrábí z tureckého ořechu. Varmint je dlouhý 1120 mm a bez nábojů váží 3300 g.
CZ 527 Varmint Laminated je moderní polopažbená kulovnice s přesnou těžkou hlavní a pažbou amerického typu vyrobenou z vysoce odolného vrstveného dřeva. Má hlaveň dlouhou 610 mm a vyrábí se výhradně v ráži .223 Remington. S prázdným zásobníkem na tři a pět nábojů a při celkové délce 1062 mm váží 3620 gramů.
CZ 527 Varmint Kevlar ráže .223 Remington, je moderní lehká kulovnice shodná s modelem Varmint Laminated, od něhož se liší americkou pažbou H-S Precision Kevlar z kompozitu, výztuhou ve vybrání pažby pro zvýšení odolnosti vůči nepříznivým vlivům a zajištění vyšší přesnosti. Na matně černém povrchu pažby je vzor tmavě zelené tkaniny. Model Varmint Kevlar má zásobník na pět nábojů, 610 mm dlouhou hlaveň bez otevřených mířidel a při celkové délce 1062 váží bez nábojů 3650 gramů. Pokud žijete v pásmu s velkými a náhlými změnami počasí a potřebujete odolnou přesnou kulovnici ráže .223 Remington, představuje CZ 527 Varmint Kevlar s kvalitním optickým zaměřovačem ideální volbu.

Skvělé vlastnosti
Chování kulovnic CZ 527 při střelbě je příjemné, ovládání závěru ani údržba nepřináší žádná úskalí. Regulovatelná spoušť dovoluje přizpůsobit zbraň požadavkům střelce a klimatickým podmínkám. Jiný odpor spouště si nastaví sportovní střelec, jiný lovec, pohybující se v mírném podnebném pásu a vlastní požadavky na odpor spouště bude mít lovec žijící v severských krajích, který střílí v rukavicích. Mě nejvíce zaujaly velmi přesné kulovnice Varmint, včetně Varmintu Kevlar, připraveného do extrémních podmínek a zkrácená lehká CZ 527 Carbine ráže 7,62x39, která je nejen jako, ale doslova stvořená pro pohyb v zalesněném a velmi členitém terénu. Pochvalu si zaslouží rovněž levoruká CZ 527 Lux LH.
Povedené malé české Mausery - kulovnice řady CZ 527 si za léta právem vydobyly mezi střelci na celém světě i u nás pevné postavení díky své přesnosti a pro vysokou odolnost a spolehlivost v nepříznivých podmínkách. Kromě představených modelů si mohou zákazníci objednat na zakázku zdobené luxusní varianty lehkých kulovnic CZ 527, které jim budou nejen věrně sloužit, ale zároveň budou plnit roli jedinečného funkčního šperku.

zdroj článku a fotografií : www.myslivost.cz